Jak najlepiej wykorzystać jesienne przejażdżki!

Udostępnij:

Lato już się skończyło, ale do końca sezonu rowerowego pozostało jeszcze sporo czasu!

Spójrzmy prawdzie w oczy - niektórzy twierdzą, że lato to najlepszy czas, aby wyjść na rower - są też tacy, którzy wolą chłodniejsze temperatury wiosny, ale jesienna jazda pomaga wydłużyć sezon jazdy i ma wiele do zaoferowania! Wrzesień świetnie radzi sobie z przeciąganiem cieplejszych temperatur, a październik i listopad zawsze dają szansę na suchą, rześką, jesienną jazdę, z pięknymi widokami i wspaniałą scenerią - musimy być tylko przygotowani! Jeśli tylko Twój rower jest w dobrym stanie i odpowiednio się na niego ubierzesz - wciąż jest wiele okazji, by wyrwać się na dwóch kółkach, zanim nadejdzie zima!

Ubierz się stosownie do okazji!

Nawet jesienią jest wiele słonecznych, jasnych i suchych dni, w których z przyjemnością chodzisz w swetrze lub lekkiej kurtce, ale nie daj się zwieść - jeśli nie ubierzesz się odpowiednio do okazji, na pewno zmarzniesz na rowerze! Nie mówimy tu o warunkach arktycznych, ale chłód wiatru wkrótce Cię dopadnie - to tylko kwestia odpowiedniego ubioru (zwłaszcza, jeśli Twój rower nie jest wyposażony w wiele rozwiązań chroniących przed wiatrem lub na przykład w podgrzewane uchwyty). Dobra warstwa podstawowa i warstwa środkowa pod kurtką motocyklową będą w zupełności wystarczające. Jeśli Twoja kurtka ma także wyjmowaną podpinkę termiczną - teraz jest czas, aby ją wymienić. Jesień to także czas na odłożenie kevlarowych jeansów i zastąpienie ich kompletem spodni tekstylnych (z wkładką termiczną lub warstwą podstawową).

Ta pora roku to także czas, by porzucić letnie rękawiczki z otworami wentylacyjnymi na rzecz pary rękawiczek z dobrą izolacją i wodoodporną membraną oddychającą (na przykład Gore-Tex lub Drystar) - w ten sposób ręce są przynajmniej chronione przed zimnem dzięki izolacji, a jeśli złapie Cię prysznic, wiesz, że nie będziesz mieć zimnych/mokrych rąk.

Innym niezbędnym elementem ubioru jest niezawodny ocieplacz na szyję lub kominiarka - nie ma sensu dbać o to, by wszystko było dobrze ułożone, a potem zostawić ogromną dziurę w górnej części kurtki! Nie musi to być nic specjalnego - najzwyklejszy ocieplacz na szyję lub kominiarka mogą zapewnić ciepło i ochronę przed przeciągiem!

Może się wydawać, że to dużo pieniędzy, ale tak naprawdę wystarczy wymienić letnią odzież z otworami wentylacyjnymi na coś bardziej dostosowanego do chłodniejszych temperatur jesieni, aby cieszyć się chłodnymi, suchymi dniami bez dyskomfortu i zagrożenia dla jazdy.

Upewnij się, że Twoje rowery są gotowe do jazdy!

Jesienią dni stają się coraz krótsze, a temperatura spada, dlatego ważne jest, abyś upewnił się, że Twój rower jest w doskonałym stanie i gotowy do drogi....

Przepalenie żarówki w przednim lub tylnym świetle w słoneczną noc nie jest wielkim problemem, ale gdy nadchodzi wieczór, chcesz, aby wszyscy Cię widzieli i abyś mógł zobaczyć, dokąd jedziesz! Zwykła kontrola świateł przed każdą jazdą i kilka zapasowych żarówek pod siedzeniem sprawią, że nigdy nie zostaniesz zaskoczony...

Podobnie - w gorący letni dzień prawdopodobnie nie zauważyłbyś kilku psi pomiędzy kolejnymi kontrolami ciśnienia w oponach, ale gdy robi się chłodniej i temperatura spada, powietrze staje się gęstsze, co oznacza, że ciśnienie w oponach prawdopodobnie spadło, więc warto sięgnąć po ciśnieniomierz i pompkę, aby upewnić się, że są w porządku przed wyruszeniem w drogę!

Ogrzej opony

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest zapewnienie oponom czasu na rozgrzanie się! Technologia produkcji opon motocyklowych stale się rozwija i w ciągu ostatnich kilku lat uległa znacznej poprawie. Dzisiejsze opony motocyklowe mają krótszy czas rozgrzewania niż opony z przeszłości, a także znacznie lepiej sprawdzają się na zimnym podłożu - choć zdecydowanie warto pamiętać, że wraz ze spadkiem temperatury na drodze, te pierwsze kilometry na rozgrzanie opon będą znacznie ważniejsze. Najlepiej jest przejechać 5-10 kilometrów, zanim zaczniesz wciskać opony w zakręty!

Bądź widoczny i patrz, gdzie jedziesz!

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jednym z prostych sposobów, aby upewnić się, że jesteś widoczny jesienią, jest jazda z włączonymi światłami... Jasny kask pomoże ci wyróżnić się na tle jesiennych kolorów, podobnie jak kolorowe lub hi-vis ubrania. Jeśli jeździsz po zmroku, przydatna może być kamizelka lub kurtka w kolorze hi-vis.

Gdy dni stają się coraz dłuższe, możesz spotkać się z dużą ilością słabego, jasnego światła słonecznego rano lub po południu, dlatego ważne jest, abyś upewnił się, że Twoja przyłbica jest w dobrym stanie, bez zadrapań i być może pomyślał o zamontowaniu wkładki pinlock, która zapobiegnie zaparowaniu wewnętrznej strony w chłodniejsze poranki. Wiele współczesnych kasków motocyklowych jest wyposażonych w opuszczane osłony przeciwsłoneczne, które mogą być niezwykle przydatne (ale nie są niezbędne).

Czysta, wolna od mgły osłona przeciwsłoneczna jest niezbędna, by jazda była przyjemnością... Przyjemna jazda to taka, podczas której widzisz, dokąd zmierzasz i gdzie chcesz się znaleźć - unikając mokrych liści, wybojów i jesiennych zanieczyszczeń na drogach (w przeciwieństwie do niespokojnej, nieprzyjemnej jazdy, podczas której nic nie widzisz!).

Jazda jesienią może być świetną zabawą - a jednocześnie dowodem na to, że nasz sezon rowerowy nie kończy się wraz z końcem lata! Odrobina więcej przygotowań i kilka dodatkowych środków ostrożności oznacza, że możemy cieszyć się motocyklami tak głęboko, jak tylko się odważyliśmy (a dla niektórych nawet dłużej) - bądź przygotowany, ciesz się jazdą i twórz nowe wspomnienia z jazdy!

Poprzedni artykuł
Nowe opony Pirelli Diablo Rosso IV
Następny artykuł
Jazda motocyklem zimą - jakie opony są najlepsze?