Podczas jazdy tylko opony stykają się z podłożem, dlatego ważne jest, aby zadbać o ich dobry stan techniczny. Aby jazda była bezpieczna i komfortowa, ważne jest, aby regularnie zmieniać i wyważać opony motocyklowe.


Regularnie sprawdzaj stan opon motocyklowych.

Dlaczego wymiana opon motocyklowych jest tak ważna?

Zdarza się, że kierowcy zapominają o wymianie opon. Jest to bardzo nieodpowiedzialne działanie, a w przypadku motocykli szczególnie niebezpieczne. Dlaczego? Motocykl jest o wiele bardziej stabilny niż samochód, ponieważ ma tylko dwa punkty podparcia. Jest w stanie poruszać się z dużo większą prędkością niż pojazd. Jeśli zaniedbasz wymianę opon w swoim motocyklu, jesteś narażony na ryzyko wypadku. Opony mogą ulec uszkodzeniu podczas jazdy, a prawie każdy jednoślad może się przewrócić.

Kiedy powinienem zmienić opony motocyklowe?

Opony motocyklowe zużywają się szybciej niż opony samochodowe. Zazwyczaj wytrzymują one 15 000 km. Zależy to od tego, jaki masz motocykl, jak często go używasz i jaki jest Twój styl jazdy. Ważne jest, aby utrzymywać właściwe ciśnienie. W tym przypadku ważne jest, aby przestrzegać instrukcji producenta. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, bieżnik zużywa się szybciej i łatwiej ulega przebiciu. Druga strona medalu jest taka, że zbyt wysokie ciśnienie może spowodować szybsze zużycie bieżnika i sprawić, że jazda stanie się bardziej niebezpieczna.

Polskie prawo zabrania stosowania opon o bieżniku mniejszym niż 1,6 mm. Jeśli zbliżasz się do tej granicy, najwyższy czas wymienić opony. Eksperci zalecają wymianę opon, gdy zużycie bieżnika przekroczy 2 mm. Oceniając zużycie bieżnika pamiętaj, że opony motocyklowe zużywają się nierównomiernie. Powinieneś zawsze zwracać uwagę na obszary zużyte.

Gdzie mogę dostać nowe opony motocyklowe?

Wymiana opon motocyklowych jest trudniejsza niż wymiana opon samochodowych. Wymaga to specjalistycznego sprzętu. Raczej nie będziemy w stanie zmienić opon motocyklowych u pierwszego lepszego wulkanizatora. Najlepiej udać się do dobrze wyposażonego, renomowanego warsztatu, który specjalizuje się w tego typu pojazdach. Tacy pracownicy będą w stanie dobrze zająć się Twoją maszyną. Łatwo jest znaleźć serwis opon motocyklowych, który odpowiada Twoim potrzebom w Internecie, jeśli nie jesteś obeznany w temacie. Możesz przeczytać opinie klientów, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Najwięcej za nową oponę zapłacą właściciele chopperów i cruiserów.

Ile kosztuje wymiana opon motocyklowych?

Koszt wymiany opon motocyklowych będzie różnił się w zależności od warsztatu, który wybierzesz. Do profesjonalnego wykonania usługi konieczna jest specjalna montażownica z mniejszym rozstawem szczęk. Często konieczny jest demontaż części wyposażenia. Na przykład, aby wymienić tylną oponę, trzeba będzie zdemontować tłumik i wał Cardana. Najtrudniejsze do serwisowania są choppery i cruisery. Bardzo kosztowna jest również wymiana opon w skuterze.

Możesz zaoszczędzić pieniądze dostarczając koło do stacji wulkanizacyjnej w dużych ilościach.

Jeśli chcemy wyważyć koła motocyklowe, cena będzie wahać się w granicach 40-100 PLN.

Warte uwagi

Nowe Pirelli Diablo Rosso IV

Czy może być lepszy sposób na rozpoczęcie roku z nowym (dla mnie!) rowerem i nową, ulepszoną trasą z dużą ilością zakrętów? Szczerze mówiąc, nie ma nic lepszego! Podobnie jak reszta...